Jak udělat kariéru snadno a rychle? Odpoví vám Balašův komediální muzikál
3.10.2012
Kategorie: Divadlo

Jak udělat kariéru snadno a rychle? Odpoví vám Balašův komediální muzikál

V Divadle na Vinohradech se chystá premiéra vyhledávané hudební komedie Jak udělat kariéru snadno a rychle. V titulních rolích se představí Michal Novotný a Barbora Poláková.

Chcete vědět, jak se z umývače oken stát ředitelem? Otázku vám zodpoví americký muzikál Jak udělat kariéru snadno a rychle. Vypráví příběh ambiciózního mladíka J. P. Finche, který se začte do příručky zaručující úspěch ve světě velké firmy. Šplhání po kariérním žebříčku mu však komplikuje nejenom sám velký ředitel J. B. Biggley, ale také jeho nafoukaný synovec Bud Frump a především půvabná sekretářka Rosemary. Tedy okolnosti, se kterými návod zaručující skvělou kariéru jaksi nepočítá…

Autor komedie Frank Loesser je považován za jednoho z nejúspěšnějších muzikálových tvůrců v historii Broadwaye. Navzdory čtyřem dekádám, které nás dělí od světové premiéry, se nezdá, že by tento příběh ztratil na současnosti i humoru. Možná právě dnes je daleko vtipnější než kdy jindy.

Titul získal několik ocenění

Muzikál získal ve světě několik ocenění. V roce 1962 obdržel Pulitzerovu cenu za nejlepší drama jako jeden z pouhých sedmi muzikálů v historii. V témže roce zas několikanásobné ocenění TONY, včetně kategorie nejlepší muzikál, muzikálové libreto, nejlepší režie a hudební nastudování. 27. března 2011 mělo na Broadwayi premiéru obnovené nastudování s populárním Danielem Radcliffem. Inscenace získala devět nominací na cenu TONY. John LaRoquette získal v roli J. B. Biggleyho cenu za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli.

Česká premiéra pod názvem Prezidentem snadno a rychle se konala 3. června 1995 v  Hudebním divadle Karlín, a to v režii Evžena Sokolovského. Hlavní roli J. P. Finche hrál Jiří Langmajer. Další české nastudování mělo premiéru v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě pod názvem Jak snadno a rychle udělat kariéru 31. ledna 1998 v režii Františka Preislera st.

Nyní se chopí jeho nastudování režisér a choreograf Radek Balaš, který na Vinohradech v roce 2005 nastudoval úspěšný muzikál Donaha! a v roce 2008 komedii Figarova svatba. Balaš patří k nejvytíženějším režisérům a choreografům muzikálového divadla u nás a jeho inscenace jsou úspěšné a vyhledávané.

Herec Michal Novotný ředitelem

Hlavní roli J. P. Finche svěřil Michalu Novotnému, postavu ředitele J. B. Biggleyho Jaromíru Medunovi a Rosemary, potenciální oběť Finchova milostného vzplanutí, už pilně zkouší Barbora Poláková. V roli Finchova úhlavního nepřítele Buda Frumpa se objeví Pavel Batěk. V dalších rolích se představí herci Simona Postlerová, Lucie Juřičková, Jana Stryková, Daniel Bambas, Kateřina Brožová a další.

O tomhle muzikálu se říká, že je napsaný s takovou lehkostí, že by podle něj mohla vzniknout příručka, jak napsat chytrý a vtipný muzikál. Jestli to tak je se můžete dozvědět od října ve vinohradském divadle.

Premiéra se uskuteční 15. října 2012 v Divadle na Vinohradech.

 

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Divadlo na Vinohradech 

Mohlo by vás také zajímat