Pohádkový muzikál Kapka medu pro Verunku pobaví malého i velkého diváka
23.9.2012
Kategorie: Divadlo

Pohádkový muzikál Kapka medu pro Verunku pobaví malého i velkého diváka

Po dvou letech přípravy se nová muzikálová inscenace pod režijním vedením Jaroslava Hanuše představila divákům. Premiéra, která proběhla v září, přilákala jak děti tak dospělé a zaplnila velké Divadlo Hybernia.

Zajdeme-li do Divadla Broadway či sesterské Hybernie jsme zvyklí na muzikál, kterému vévodí především hezky odzpívané písně zpěváků naší pop music. Rodinný titul, na kterém se autorsky a producentsky podepsala rodina Pixova, však divákovi nabízí plnohodnotnou muzikálovou podívanou – větší část je dána právě slovu mluvenému, které doplňují krásné melodie, taneční vystoupení a příjemná pohádková atmosféra.

Rodina Pixova

Rodina Pixova

Do této odpočinkové atmosféry se dostáváme díky nápadité scéně Martina Černého. Propracovanost umožňuje právě velmi prostorné hybernské jeviště. Ocitáme se tak na zámku, parku, lese a dokonce i v pekle. Projekce, které nejsou přehnané (jak jsme u těchto divadel většinou zvyklí), na nás zapůsobí tak, že si připadáme jako bychom byli součástí onoho příběhu.

Kde jiné pohádky končí, příběh nejen o Verunce začíná. Vypovídá o třech království – o Popelkovu, Zlatovláskovu a Honzovsku. Popelce se narodil syn, velký intelektuál, který dokáže spočítat, na co si vzpomenete, Honzovi taktéž syn, který se zas může pochlubit manuální zručností, a Zlatovlásce dělá radost roztomilá dcera Verunka. A právě o ni se uchází synové nám známých rodů. Ale objeví se i pohledný a nebojácný myslivec Jirka, který si na Verunku potají myslí. Jenže v den námluv se zde seznamujeme i s kuchařkou Bětkou a správcovou dcerou Katkou, a co víc, Verunku píchne včela, usne, a… Dál se musíte jít na novou pohádku podívat sami!

Největším plusem muzikálu je obsazení, které bylo vybráno s veškerou pečlivostí. Na premiéře nejvíc zaujal bezchybný výkon Báry Basikové jako Královny přírodních sil Kapesky. Svým výrazným pěveckým výkonem dostala Basiková nejednoho diváka. Dále velmi zaujal Kamil Střihavka v roli Krále Jiříka. Milý projev podala Lucie Černíková jako Verunka. Příjemný hlas a jemná gesta z ní udělaly sympatickou princeznu Verunku, kterou doplňují neméně nadané herečky Ivana Korolová jako Bětka a Genny Ciatticoby Katka. Obě zaujmou přirozeným ztvárněním svých postav a příjemným pěveckým projevem.

Intelektuální Hrabě nadchl obecenstvo

Nejvíce pobavil Miroslav Hrabě jako intelektuál princ Mirek, syn Popelky. Právě jeho komediální herecký výstup vyvolal v hledišti největší potlesk. Scénáristé mu vložili do úst několik vtipných hlášek. Pěvecky oslovil především Peter Strenáčik, jehož čistý a suverénní zpěv je radost poslouchat.

Premiéra Kapky medu pro Verunku

Premiéra Kapky medu pro Verunku

Naopak příliš po pěvecké stránce nezaujal Jiří Štědroň, kterého si vybavujeme jako prince ze staré televizní Popelky, a „drsnější“ herectví Jiřího Zonygy, které za jeho pěveckým umem dost pokulhává.

Třiďme odpad

Muzikál sice nahlíží, jak žili, byli postavy potom, co jejich příběhy jsou nám známy z knížek a televizních zpracování, poukazuje také na problémy v ekologické oblasti, kdy lidé znečišťují vody a ovzduší, a radí nám, že máme alespoň pro přírodu udělat to, že budeme třídit odpad.

Navíc je titul zasazen do moderní doby, což je ale někdy až přehnané. Peklo, kde vyskakují čerti s vyčesaným pankáčem, a rockeři otec a syn z Honzovska se sem příliš nehodí. Stejně tak neosloví ani delší úvodní projekce, díky níž se dostáváme do pohádkové říše.

Až na pár těchto neduh je nový muzikál Kapka medu pro Verunku velmi příjemnou podívanou, která zaujme nejen mladší generaci, ale i ty odrostlejší a jejich rodiče. Pohádková muzikálová inscenace, která je takto šikovně zpracovaná, u nás chyběla, a dle zasloužených ovací po premiéře si jistě najde nejednoho diváka, který se sem rád vrátí, aby tak zapomněl na všední starosti a dostal se do příjemné pohádkové a pohodové atmosféry.

Text: Michaela Rochovanská

Mohlo by vás také zajímat