Městská divadla pražská připravila Sebevraha a Ostatní světy
27.6.2012
Kategorie: Divadlo

Městská divadla pražská připravila Sebevraha a Ostatní světy

V divadlech ABC a Rokoko proběhly v červnu poslední dvě premiéry v letošní divadelní sezóně. Pojďme si je blíže představit.

Komický Sebevrah

Téma hry Sebevrah je i po více jak 80 letech stále aktuální. Situace, ve které se ocitá hlavní hrdina – ztráta zaměstnání, dluhy, problémy v rodině – totiž může potkat každého z nás, málokoho by ale napadlo prodat svou sebevraždu. Snaha dostat se z této zapeklité situace s sebou pochopitelně přináší řadu komických až groteskních situací.

Režisér Ondřej Zajíc vybral pro novou iscenaci Divadla Rokoko jako představitele hlavní role herceJiřího Hánu. „Já jsem vlastně nad Jirkou vůbec nepřemýšlel, mně to bylo jasné a vlastně až teď, kdy tady padlo slovo satira, tak mi došlo, že někteří herci svým nadáním jsou disponováni pro určité žánry,“ říká režisér k výběru právě Hány.

Herečka Lenka Termerová hraje v Sebevrahovi podruhé – v 80. letech totiž vystupovala v roli ženy Podsekalnikova se souborem Studia Ypsilon. Nyní představuje Serafimu, jeho tchýni. Podle Termerové každá inscenace akcentovala jiné motivy, takže za normalizace měla hra úplně jiný podtext než nyní. „Já tuto hru miluju, jsem jí fascinovaná, nejen proto, že je to satira, ale proto, že to je neuvěřitelně duchaplná hra, která se dotýká hlubokých, podstatných věcí a my všichni víme, že té duchaplnosti není nikdy dost,“ podotýká herečka.

Těšit se můžete i na Mášu Málkovou, Pavla Juřicu, Veroniku Janků, Roberta Hájka a další.

Ostatní světy vypráví nejen o svobodě

Druhou odehranou premiérou jsou Ostatní světy uváděné v Divadle ABC. Snaží se reflektovat situaci současného člověka v jeho nejsoukromější sféře. Ve hře prozaičky Kate Atkinsonové je podle tvůrců inscenace nejpůsobivější střet dvou rovin, dvou světů – období viktoriánské Anglie a současnosti, na která nahlížíme především prostřednictvím ženských osudů.

Jednou ze základních otázek zde je, kam až sahá a může sahat naše svoboda a spolu s ní i naše odpovědnost a jestli přílišná volnost nakonec nevede jen k opuštěnosti a k touze po něčem, co by životu dávalo smysl.

Ostatní světy

Ostatní světy

Mohlo by se zdát, že hra je určena spíše ženskému publiku, ale jak říká sám režisér Radovan Lipus, pro muže je zajímavý právě onen pohled ženskýma očima na mužský svět. „Kate Atkinsonová útočí s vtipem, humorem a napětím, ta hra vychází z nejlepších tradic britských konverzačních her, tzn., že klade i z tohoto hlediska nemalé nároky na herce a vyžaduje velikou přesnost a veliký cit pro jazykové jednání v obou těch rovinách,“ přibližuje režisér.

Hlavní roli, postavu Kitty, ztvárňuje Dana Batulková. „Hra je nemilosrdná k mužům a myslím si, že moje postava je k nim nemilosrdná podobně jako ta hra, nejvíc z těch žen, je bez iluzí. Příčiny jsou, jaké jsou, to se postupně odkrývá ve hře, ale s ničím se nepáře a bojí se, má strach z citu, z lásky, ze zklamání… Všechno to pramení z dětství, které prožila,“ vyjadřuje se Batulková.

V dalších rolích se představí: Evellyn Pacoláková, Dana Syslová, Stanislava Jachnická, Lukáš Jurek,Aleš Procházka a další.

Text: Veronika Nováková
Foto: Alena Hrbková

Mohlo by vás také zajímat