Divadlo Na zábradlí uzavře sezónu inscenací Cantos
17.5.2012
Kategorie: Divadlo

Divadlo Na zábradlí uzavře sezónu inscenací Cantos

Jako svou poslední letošní premiéru uvede Divadlo Na zábradlí titul Cantos. Adaptaci poezie Ezry Pounda připravil Miroslav Bambušek, který je také jejím režisérem. V hlavní roli amerického básníka se představí Miloslav Mejzlík.

Rámec inscenace, jež uzavírá divadelní sezónu Čí je to město?, je tvořen ústavem pro choromyslné delikventy v nemocnici Svaté Alžběty ve Washingtonu, do kterého byl Ezra Pound po válce „odstraněn“, a ve kterém strávil třináct let. Společně s dalšími čtyřmi pacienty a dvěma návštěvníky zvenčí rozžívá nejsilnější části svých Pisánských a Čínských Cantos, zvláště rituály čínských mytických císařů. V ostré polemice také kritizuje lichvu, z níž vinil některé bankéře a obchodníky se zbraněmi. Dobré hospodaření totiž považuje za sílu umožňující kulturní život společnosti.

Scénická báseň osamělého intelektuála ve městě plném lidí. Americký básník a spisovatel chtěl ve svých Cantos stvořit nový epos lidstva, chtěl „napsat ráj“. Zabýval se ekonomickými teoriemi a silou peněz, a nepokrytě se vyjadřoval k lichvě a lidské chamtivosti – usuře. Po 2. světové válce byl obviněn z vlastizrady a několik měsíců vězněn v kleci na přímém slunci s knihou Konfucia, kterou četl stále dokola, aby přežil. Jaký má být dobrý hospodář?

Z hereckého souboru se představí Miloslav Mejzlík, Igor Chmela, Natálie Řehořová, Petr Čtvrtníček,Leoš Noha, Ladislav Hampl a Ivan Voříšek.

Premiéra se uskuteční 18. května v Divadle Na zábradlí.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Martin Špelda

Mohlo by vás také zajímat