Jistě, pane ministře aneb Když seriál pronikne na divadelní prkna Vinohrad
26.4.2012
Kategorie: Divadlo

Jistě, pane ministře aneb Když seriál pronikne na divadelní prkna Vinohrad

Před dvanácti lety se seriál Jistě, pane ministře poprvé objevil na obrazovkách České televize. U diváků se stal natolik populární, že jej nastudovalo Divadlo na Vinohradech. Pod vedením Martina Stropnického vznikla inscenace, jež je složena z vybraných částí jednotlivých epizod. Ve vinohradském provedení exceluje Viktor Preiss a Jan Šťastný.

Když se britský seriál Jistě, pane ministře z prostředí vysoké politiky dostal na televizní obrazovky České televize, diváci ho přijali s nadšením. Několik desítek epizod o souboji ministra pro administrativní záležitosti Jima Hackera s jeho stálým tajemníkem sirem Humphrey Applebym nabízejí divákům vytříbený a nevtíravý humor, který je aktuální dodnes.

Díky své divácké úspěšnosti se rozhodlo Divadlo na Vinohradech, že ho přenese na divadelní prkna. Nastudování se chopil Martin Stropnický, pro kterého to byl první debut v režírování divadelní inscenace. Premiéra se odehrála v roce 2006 a od té doby se na vinohradské scéně stále drží na repertoáru. Dnes má dokonce nakročeno k druhému nejvíce reprízovanému představení v historii této pražské scény.

Osvědčené dialogy

Inscenace na Vinohradech je složena ze čtyř vybraných epizod seriálu. Z nich „vytěžila“ jedny z nejoblíbenějších scének a osvědčených dialogů, a vmísila je do dvouhodinové podívané. Ty se však nedočkaly větších změn, což je jeden ze záporů tohoto nastudování. Přítomné diváky však pobavila scéna, kterou v seriálu určitě nenajdete, a to, když Viktor Preiss skvěle imituje Václava Klause v kauze ukradeného pera z Chile.

Jistě, pane ministře aneb Když seriál pronikne na divadelní prkna Vinohrad

Jeviště je rozdělené na dvě části – obývací pokoj ministra a jeho kancelář. Nabízí také videoprojekci s filmovými dotáčkami, na níž vidíme to, co se děje mimo scénu. Podívat se můžeme i na anglickou královnu Alžbětu II. či třeba fotografie, které nafotí novináři při návštěvě Jamese Hackera.

Suverénní Viktor Preiss

Zajímavostí je, že hlavní role ztvárňují ti, kteří postavy v seriálu nadabovali. Právě dabing je dalším pětihvězdičkovým hodnocením seriálu. V roli ministra tak vidíme Viktora Preisse, který působí velmi suverénně, a své postavě dodává jistý „šmrnc“. Spoluhráčem mu je František Němec v roli tajemníka, který nešetří intrikami. Výborně a s veškerou přirozeností jim vlastní se svých postav zhostili také herciJan Šťastný, Svatopluk Skopal a Simona Postlerová.

Když porovnáme divadelní nastudování se seriálem, nepřináší komediální inscenace Divadla na Vinohradech žádnou přidanou hodnotu a spíše kopíruje jednotlivé pasáže epizod. Každopádně díky stále aktuálnímu tématu nekalých politických principů, vytříbenému humoru a výborným hereckým výkonům je tato divadelní satira příjemnou podívanou, která jistě stojí za zhlédnutí a právem jí patří neustále vyprodaný sál.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Pavel Nesvadba

Mohlo by vás také zajímat