Shakespearovským slavnostem bude kralovat Richard III.
18.4.2012
Kategorie: Divadlo

Shakespearovským slavnostem bude kralovat Richard III.

Drama Richard III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli připravují jako svou hlavní novinku Letní shakespearovské slavnosti. Jako druhou premiéru uvedou komedii Marná lásky snaha s Lukášem Hejlíkem a Kateřinou Janečkovou. Představme si blíž tyto novinkové inscenace.

Napínavý příběh Richarda, největšího ze všech Shakespearových bídáků, bude na Letních shakespearovských slavnostech k vidění poprvé. Režisérem a autorem úpravy je slovenský divadelník Martin Huba. Ten pro festival nastudoval už tituly Král Lear a Romeo a Julie.

„Potřeboval svět Richarda anebo potřeboval Richard svět, aby mohl roztočit ten svůj děsný tanec smrti?,“ zamýšlí se nad postavou fascinujícího démona režisér Martin Huba. „Richard III. je totiž ďábelsky dobrý tanečník a je dobré se s ním občas potkat na parketu. Už proto, aby nás ztráta morálky a svědomí – což je hlavní melodie, na kterou Richard tancuje – netěšila, ale děsila. Proto říkám: Vítej, Richarde! Nejvyšší čas! Potřebujeme Tě!,“ uvádí režisér.

Jiří Langmajer se učil text v autě

V hlavní roli se představí Jiří Langmajer, který na slavnostech zazářil už jako princ Hamlet. „Na Richardovi III. je pro mě inspirující hlavně spolupráce s Martinem Hubou, u kterého obdivuju jeho neutuchající entuziasmus, poctivost a upřímnost, se kterými k práci přistupuje“, prozrazuje herec. Zdůrazňuje také, že ještě před zahájením první čtené zkoušky mu režisér věnoval desítky hodin času, aby s ním celou hru i jeho roli podrobně připravil. Svůj text se pak Langmajer učil v autě během mnoha cest mezi Prahou a Bratislavou, kde s Hubou současně zkoušeli Čechovova Racka.

V novinkové inscenaci Richard III. také uvidíme Kláru Issovou coby Richardem ďábelsky sváděnou Lady Annu, zrazeného bratra Clarence ztvární Kamil Halbich. Královnu Alžbětu si zahraje Simona Postlerová, královnu Markétu ztělesní Eva Salzmannová. Jako Catesby se představí Marek Taclík, v roli lorda Buckinghama uvidíme Karla Dobrého.

Dále hrají Ladislav Hampl, Ivan Lupták, David Suchařípa, Daniel Bambas, Tomáš Pavelka, Zdeněk Dušek, Marek Ronec, Radka Fidlerová, Karel Vlček, Jiří Schwarz, Lukáš Langmajer, Vilém Udatnýad.

Inscenace bude uvedena podle hry v překladu Martina Hilského. Ten si brilantně poradil jak s pasážemi v próze, tak s rýmy v noblesním Shakespearově blankversu. Premiéra se uskuteční 26. června 2012 v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

Marná lásky snaha Hejlíka a Janečkové

Další premiérou bude Marná lásky snaha. V dravé i hravé komedii lásky účinkují Lukáš Hejlík a Kateřina Janečková – sympatická dvojice je známá mj. z televizního seriálu Ošklivka Katka. Dále se představíMichal Kavalčík (populární jako „Ruda z Ostravy“), Vladimír Polák, Lada Bělašková, Jiří Sedláček,Vladimír Čapka, Jan Fišar a další ostravští herci.

Představení plné hudby a živé herecké akce připraví pro ostravskou část slavností režisér Ondrej Spišák. „Marná lásky snaha je bláznivá komedie plná slovního a situačního humoru, která si střílí z lidské domýšlivosti a zároveň přesně popisuje směšné lidské chování ve věcech lásky,“ říká režisér, který chce téma přiblížit hlavně mladým divákům.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Pavel Mára

Přečtěte si také