Jediný pražský koncert Marty Töpferové se Zuzanou Lapčíkovou. Zajímavé hudební spojení ve Švanďáku
8.4.2012
Kategorie: Hudba

Jediný pražský koncert Marty Töpferové se Zuzanou Lapčíkovou. Zajímavé hudební spojení ve Švanďáku

Společný koncert Marty Töpferové a Zuzany Lapčíkové nabídne smíchovskému publiku ojedinělou událost. Hudebnice spolu pravidelně nevystupují. Zatímco Lapčíková se věnuje moravské hudbě, Töpferová, žijící v New Yorku, je doma ve španělské a latinsko-americké oblasti.

Koncert, jenž proběhne 17. dubna 2012 ve Švandově divadle, bude rozdělen na třetiny, nejprve každá umělkyně zahraje svůj recitál a na závěr vystoupí společně.

Na svůj pražský koncert v rámci evropského turné si Marta Töpferová přiveze jihoamerické hudebníky, pocházející z Chile: Cristiana Carvacho a Alejandra Soto Lacoste, dále ji doprovodí tuzemský kontrabasista Tomáš Liška.

Marta Töpferová

Töpferová je označována za jednu z nejlepších zpěvaček a písničkářek své generace. V mládí zpívala osm let klasickou a lidovou hudbu ve dvou sborech, jak v Čechách, tak ve Spojených Státech. Po emigraci do USA v roce 1987 se naučila plynně španělsky, a vyvinula se z ní umělkyně a skladatelka latinskoamerické hudby. London Times ji popsal jako „jednu z nejpůvabnějších interpretů lidové hudby Latinské Americky“, a zaslouženě. Dodnes Töpferová vydala čtyři alba ve španělštině, převážně složené z vlastní tvorby, a sbírku českých, moravských a slovenských lidových písní.

Jako stálá tvůrčí síla na hudební scéně v New Yorku spolupracovala s některými nejlepšími hudebníky z latiny, jazzu i kruhu vážné hudby, a tato zkušenost podnítila unikátní mix stylů v její práci. Kromě její tvorby ve španělštině a češtině, Marta začala v poslední době psát svou první sbírku písní v angličtině, a na jaře roku 2011 vydává nové CD s názvem „The Other Shore“ (Druhý Břeh).

Její hudební cesta je úzce spjata s vlastním jedinečným osudem, a její nový soubor představuje vlastní dlouholeté hledání, jak přenést svou trojjazyčnou tvář na jeviště. Aktuální koncerty tedy obsahují písně v angličtině, španělštině a češtině, a Marta používá hlas a poezii jako spojující prvek.

Od svého průniku na mezinárodní scénu procestovala Evropu, Spojené Státy, Kanadu, Argentinu a Thajsko, s významnými koncerty v místech jako je Queen Elizabeth Hall v Londýně, Blue Note v New Yorku a World Music Festivalu v Chicagu. (Zdroj: A.M.P.)

Zuzana Lapčíková

Po absolutoriu gymnázia studovala hru na cimbál u Milady Vlasákové na brněnské konzervatoři. Patří mezi naše nejpopulárnější folklórní cimbalistky i zpěvačky. Svůj zájem o folklór projevila dalším studiem etnologie a hudební vědy na Masarykově univerzitě v Brně. Od roku 1980 působí ve folklórním souboru Včelaran, v němž působí nejen jakožto zpěvačka a muzikantka, ale též jako tanečnice a autorka. Občas vystupuje a nahrává s dalšími cimbálovými muzikami, z nichž nejvýznamnější je Brněnský soubor lidových nástrojů (BROLN).

Na poli experimentálního folku se pokouší o různé fúze moravského folklóru s jinými směry či žánry populární hudby. V roce 1993 založila s jazzovým klavíristou a skladatelem Emilem Viklickým a primášem folklórního souboru Hradišťan Jiřím Pavlicou volné muzikantské seskupeni Ad lib Moravia. S Emilem Viklickým a jeho jazzovým triem pak vystupuje pravidelně doma i v zahraničí. Dále s ním také natočila několik CD u nás i v zahraničí. Tento hudební experiment slučuje zvuk klasického jazzového tria s folklórním zvukem cimbálu. Jejich kultivovaný projev spočívá zejména v zajímavých hudebních harmoniích a nezvyklých hudebních plochách. (Zdroj: wikipedie)

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Benjamin Kaufmann

Mohlo by vás také zajímat