Do „Švanďáku“ přichází Mojžíš
3.3.2012
Kategorie: Divadlo

Do „Švanďáku“ přichází Mojžíš

Ve Studiu Švandova divadla bude mít premiéru další díl z cyklu inspirovaného biblickými příběhy. Tentokrát byla vypsána dramatická soutěž na téma Mojžíš, a vítězným textem se stala hra mladé autorky Hany Lehečkové – V(Ý)CHOD. Nastudování se ujal režisér David Šiktanc.

Švandovo divadlo se tuto sezónu rozhodlo zasvětit moderním variacím na tři biblické příběhy (Kain a Abel, Mojžíš a Jób). Na každé téma byla vyhlášena dramatická soutěž a z ní posléze vybrán text k inscenaci. Tématem Mojžíš se inspirovalo celkem třináct autorů, z nichž nakonec umělecký šéf Dodo Gombár, spolu s dramaturgyněmi Lucií Kolouchovou a Martinou Kinskou, a režisérem inscenace Davidem Šiktancemzvolili text Hany Lehečkové, studentky třetího ročníku na Katedře teorie a kritiky DAMU. „Impuls byla především ona výzva na stránkách Švandova divadla. Je mi dvacet jedna, jsem na DAMU, asi by bylo dobrý snažit se nějak prosadit. Najít něco, v čem byste byli dobrý, je těžký. Nasadila jsem metodu: pokus – omyl. Takže když jsem se dozvěděla o dramatické soutěži ve Švanďáku, řekla jsem si: ´Hej, co to zkusit tudy?“ říká Hana Lehečková k tomu, proč se rozhodla k napsání tohoto titulu.

Příběh tolik blízký běžnému životu

Umělecký šéf Dodo Gombár pověřil nastudováním druhé inscenace cyklu Teď přichází Zákon mladého režiséra Davida Šiktance. Ten již se Švandovým divadlem spolupracoval v loňské sezóně (spolu se svým spolužákem z DAMU Adamem Ruthem napsali a zrežírovali úvodní inscenaci cyklu Hyde Park s názvemPohřební hostina). Pro samotnou inscenaci vznikla po připomínkách režiséra a dramaturgyně (Martiny Kinské) ještě další verze hry; Hana Lehečková umístila děj do jediného prostředí a posílila se tak témata, která přišla autorce i tvůrcům budoucí inscenace nosná.

Vznikl tak příběh zdaleka ne velkého biblického formátu, ale sympaticky prostý a blízký běžnému životu. Příběh čtyř podivných ztracenců, kteří možná ani o změnu svých životů ve skutečnosti nestojí, byť minimálně jeden z nich v ni doufá. Inscenace tak v tragikomické rovině jakési „existenciální grotesky“, bolavé absurdity, nastoluje otázky, zdali my sami, naše předsudky a slabosti, naše neochota riskovat a mít raději své malé jistoty, nejsou právě těmi největšími překážkami na cestě ke změně (po které tak často voláme). Děj příběhu byl zasazen do hospody. „Je to takové tvárné prostředí: může se tam dít cokoliv. Od úniku moči po revoluci. Něco podobného se tam taky děje, a proto se nám to tak skvěle hodilo!“ vysvětluje mladá autorka.

V nové inscenaci se představí Kamil Halbich, Jaroslav Šmíd, Filip Čapka a hostující Markéta Frösslová.

Světová premiéra ve Studiu Švandova divadla proběhne 3. března 2012.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Patrik Borecký

Mohlo by vás také zajímat