Český kalendář prolistuje ve Švandově divadle Michal Horáček
15.1.2012
Kategorie: Divadlo

Český kalendář prolistuje ve Švandově divadle Michal Horáček

Švandovo divadlo na Smíchově připravilo nový cyklus zhudebněných balad. Jejich společným tématem je cyklický čas kalendářního roku. Autorem projektu Český kalendář je Michal Horáček, režie a tvorby konceptu se ujal Dodo Gombár. Zazpívají Lucia Šoralová, Ondřej Ruml, Petra Hřebíčková a další.

Některé z krátkých a úderných textů zaznějí z jeviště zhudebněné, jiné zinscenované, další jen v náznaku jevištní skici a asociace. Výjimečnost nového projektu Švandova divadla potvrzuje fakt, že ani jeden díl nebude totožný s tím předcházejícím nebo budoucím. „Český kalendár sa bude pretvárať v čase, na základe vonkajších impulzov, nových podnetov, prežitých skúseností a nových poznaní. Presne tak, ako sa pretvára a mení kalendárny rok a naše emócie v ňom,“ prozrazuje režisér Dodo Gombár.

Písňová podoba nabídne i Vojtu Dyka

V roce 2008 obrátil Michal Horáček pozornost k villonské baladě, formálně náročnému básnickému žánru, jemuž se v české tradici naposledy věnoval Vítězslav Nezval. Jak se jednotlivé básně postupně rodily, uveřejňoval je autor na webu s výzvou „všem, které inspirují“, aby se je pokusil zhudebnit. Zaslaných kompozic bylo víc než tisíc.

O dva roky později začal Horáček připravovat projekt Český kalendář, sbírku básní v žánru villonských balad, a to ve spolupráci s literární historičkou a kritičkou Danielou Iwashitou jako editorkou. Knižní podoba villonských balad se blíží završení; editorka Iwashita představuje svůj výběr. Kniha, doprovázená fotografiemi prof. Jindřicha Štreita, je určena k publikaci v květnu 2012. Ve studiu vzniká písňová podoba Českého kalendáře: mezi interprety jsou Vojtěch Dyk, Viktor Dyk, Ondřej Ruml, Katarína Koščová, Lucia Šoralová a další osobnosti české i slovenské scény.

S těmi autory hudby ke svým baladám, které Michal Horáček ze zaslaných vybral, předstupuje společně s vybranými herci a zpěváky za doprovodu živého orchestru  poprvé před obecenstvo – a to na scéně Švandova divadla. Společným tématem každého dílu je cyklický čas kalendářního roku; každá z balad je věnována některému z měsíců od ledna po prosinec. „Nepôjde o plnohodnotné divadlo v zmysle naskúšaného a nemenného tvaru, pôjde skôr o pohľad do tvorivej dielne – vždy štyroch spevákov, hercov, inšpiratívnych ľudí a šesťčlennej kapely. Zároveň bude v každej časti prítomný jeden hosť. Súčasťou každého dielu bude tiež premyslená a nečakane zakomponovaná prítomnosť autora,“ přibližuje Gombár.

Zpívat budou Lucia Šoralová, Petra Hřebíčková, František Segrado, Ondřej Ruml a hosté, verše zazní z úst autora Michala Horáčka.

Český kalendář bude Švandovo divadlo uvádět každou třetí neděli v měsíci. První díl představí 22. ledna 2012.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Jan Trnka

Mohlo by vás také zajímat