Jan Zadražil a Ljuba Krbová mají šest životů
30.12.2011
Kategorie: Divadlo

Jan Zadražil a Ljuba Krbová mají šest životů

Dvanáct postav pro dva herce, to je inscenace Sleeping Around, jež je uváděna ve Strašnickém divadle. Přestože představení ukazuje hned několik životů, všechny chtějí jediné – být milováni a někam patřit.

Prostor Strašnického divadla se ztemní, vidíme měsíc, který již rozzářil scénu. V jejím popředí se už začíná rozehrávat partie různých životů, které nastudoval režisér Vojtěch Štěpánek. Jako první na řadu nastupují zaměstnanci marketingové firmy, kteří dělají jakýsi průzkum. A že reklama dokáže s lidmi dost zamávat! Následují další a další postavy a jejich různorodé životy. Každý se za něčím honí, každý se o něco snaží, vše s jedním cílem – být šťasten.

Fannin, Greenhorn, Morgan, Ravenhill. Čtyři dramatici z různých koutů Velké Británie. Pojí je jediné – společně napsaná hra Sleeping Around. Dvanáct postav vystupuje ve dvanácti scénách, vše však musí zvládnout pouze dva herci. V případě uvedení Strašnického divadla to je Jan Zadražil a Ljuba Krbová.

Svět plný vulgarit

Herci hrají s veškerou vášní, někdy až doslova – dojde-li na lechtivé scény, kterých je v inscenaci hned několik, projevují svou vášnivost o to víc. K tomu nějaké peprnější slovo a z představení rázem poznáme, že se jedná o aktuální titul, pro který je tabu cizím slovem. Ale proč to dramatikům odsuzovat, žijeme v témže světě – plném vulgarit.

Jan Zadražil a Ljuba Krbová

Jan Zadražil a Ljuba Krbová

Ale zpět k hereckým výkonům. Protože se každý herec musí vžít do šesti postav a šesti odlišným situací, je zapotřebí skutečných profesionálů v oboru. Jména Krbová a Zadražil ono splňují. Zadražil však chvílemi populární herečku válcuje, neboť podává přirozenější a především živější výkon. Krbová působí jako vyrovnaná žena současné doby, má příjemný hlas i herecký projev, jen občas by se mohla více vžít do některé situace. V některých chvílích mi přišlo její uchopení rolí trošku monotónní, divák se nato lehce v postavách může ztrácet. Ten pozornější však uzří v pozadí jména postav (jedna se vždy v dalším příběhu opakuje), kterých se ona nadcházející scéna týká. Celkově však tvůrci vybrali zajímavou hereckou dvojici, jež má na to podat kvalitní herecké vystoupení.

Inscenace má za cíl především ukázat člověka v nejrůznějším světle, především pak jeho niterní stránku. Postavy se tak představují v nejrůznějších situacích, milují, nenávidí, soucítí, opovrhují. Někteří žijí naplno, jsou zdraví, jiní musí o svůj život bojovat. Ať žijeme jakkoli, vždy se potkáme s obávanou osamělostí a citovým prázdnem dnešních lidí, kteří žijí v uspěchaném životním tempu.

Chcete-li s hrdiny prožít situace a životy nám tolik známé, pospěšte si. V lednu se totiž titul Sleeping Around s diváky rozloučí.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Strašnické divadlo

Mohlo by vás také zajímat