Divadlo Kalich vyčarovalo zpět Landovo muzikálové představení Tajemství
23.12.2011
Kategorie: Divadlo

Divadlo Kalich vyčarovalo zpět muzikál Tajemství

Dramatické muzikálové představení Tajemství z pera Dana Landy se divákům poprvé představilo před šesti lety. Po své premiéře se v Divadle Kalich hrálo téměř nepřetržitě. Poté si dalo na čas pauzu a přenechalo místo jiným titulům. Tajemství je však zpět a nabízí svou netradiční a napínavou podívanou v týdenních blocích.

Diváci představení Tajemství od Dana Landy očekávali před lety s veškerou netrpělivostí. V té době, kdy „letěli“ Mušketýři a Kleopatra, jsme mohli čekat titul typu další „Davidovky“. V Kalichu však vzniknul muzikál zcela odlišný od jiných, které se hrály a dosud hrají.

Není to jen bezobsažný „písničkál“, na který jsme u nás většinou zvyklý, nabízí totiž všechny muzikálové složky – propracované činoherní výstupy, podmanivé písně a také vkusnou choreografii.

Představení Tajemství a Landovo originální téma

Landa sázel především na zcela originální tematiku „tajemství života a smrti. To se mu povedlo na jedničku. Příběh je zasazen do současnosti, hlavní postavou je mladá lékařka Eliška, která se marně snažila hledat lásku. Tou největší byl pro ni Jan ze středověké pověsti, a tak si ji „vyhledá“ ve svém podvědomí, a to v situaci, kdy… a dál vám děj nebudeme prozrazovat, protože to by nebylo Tajemství. Příběh je tak jedinečný, že odtajňovat ho, by byla chyba a návštěvou divadla byste si pak mohli nechat ujít veškerý zážitek.

Jedním z mála mínusů tajuplné inscenace je časté střídání scény, díky tomu se může divák lehce ztrácet v ději. Navíc, když se proplétá současný příběh se středověkou legendou, musí být návštěvník divadla neustále ve střehu.

Hlavní roli Elišky ztvárňuje Michaela Kuklová, která momentálně hraje i za Lucii Vondráčkovou, která se nedávno stala maminkou. Obě dvě herečky jsou dobré, každá má ale své plus. Kuklová daleko lépe vyniká v činoherních výstupech, je vidět, že celou dobou Eliškou doslova žije. To prozrazuje její výraz ve tváři, v němž dokáže vystihnout každou emoci. Především v ponurých scénách, kterých je v Tajemství hned několik, je vidět, že má skutečně slzy na krajíčku… Vondráčková občas přehrává, ale vyniká hlavně pěvecky, což je u zpěvačky samozřejmé. Této roli však nebyly přisouzeny písně vysokého rozsahu, takže hudební pojetí Kuklové neurazí.

Michaela Kuklová exceluje v roli Elišky

Michaela Kuklová exceluje v roli Elišky

Staronovou tváří je herečka Michaela Horká, která se do muzikálu po čtyřech letech vrací. Střídá tak Luciu Šoralovou, která je těhotná. A opět platí, Lucia zpěv, Michaela herectví. I když nemůžeme říct, která z hereček je lepší, obě alternace jsou vyrovnané.

Z mužských aktérů vyniká Vladimír Marek jako Temný. Ve svých očích dokáže vyvolat krutost, při které někdy až mrazí. I přes zápornou roli sem tam prohodí i nějaký vtip, který má tento herec velmi zvládnutý. Pěvecky nejvíc osloví Ladislav Spilka v roli Martina. Spilka je majitelem silného hlasu velkého rozsahu, tudíž jeho sólová píseň Volám sklízí velký potlesk.

U obsazení někdy příliš nesedí věk herce s jeho postavou. Například mladičkého Jana většinou hrají více než pětatřicetiletí herci, což v některých pasážích vypadá trošku úsměvně. Jinak se však výběr herců vyvedl.

Operační sál na jevišti

Tajemství disponuje i zajímavou scénou. Na začátku se ocitáme na posezení u táboráku, i když docela smutném, vzpomínkovém. Nato se díváme na prostředí nemocnice a posléze přímo na operační sál. Scénu má Kalich zajímavě pojatou, a to i přesto, že nemá příliš velké jeviště. Nejhezčí pohled nabízí závěr představení, kdy se opět vracíme k táboráku, a nad námi se rozjasní hvězdy.

Operační sál na prknech Kalichu

Operační sál na prknech Kalichu

Muzikálová inscenace nabízí i příjemné melodie, jednou z nejhezčích je úvodní Malá slečna, která napoví o ději mnohé, a tak ji slyšíme v průběhu představení hned několikrát. Další melodický zážitek nám dá Věřím, tedy padám, která patří do dalších emotivnějších pasáží. Zrovna v té se zobrazuje problematika v rozdílech mezi křesťanstvím a pohanstvím. Jisté tajemno skrývá i Čaruj, kterou se ukáže pečlivě vybraná company.

Muzikálové představení Tajemství je ideálním dílem pro přemýšlivého diváka. Díky originálnímu tématu, které se dotkne každého z nás, a pro jeho inscenační ztvárnění můžeme usoudit, že je to jeden z nejlepších muzikálových titulů, který se u nás objevil. A jak se píše v programu, jeho poselství si ponesete už navždy.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Richard Kocourek /Divadlo Kalich/

Přečtěte si také