Inscenace P.R.S.A. ukazuje ženský pohled na svět
3.12.2011
Kategorie: Divadlo

Inscenace P.R.S.A. ukazuje ženský pohled na svět

Nejnovější inscenace Strašnického divadla vás vtáhne komediálním pohledem do ženského nitra. Stane se tak prostřednictvím vtipných dialogů, komických situací, které zažívají hrdinky příběhu. Z hereckého obsazení zaujme především Kristýna Leichtová a také Jan Zadražil, který potěší divačky striptýzem.

Aktuální sezóna Strašnického divadla se zabývá vztahy v rodině. První inscenace, která z ní vzešla, jsou P.R.S.A. režiséra Vojtěcha Štěpánka. Zabývá se třemi generacemi žen. Kromě toho, že pochází z jedné rodiny, je pojí i společný osud. Žádná z nich nezná svého otce. A na otce svých dětí se snaží co nejrychleji zapomenout. Tímto titulem Strašnické divadlo navazuje na úspěšný Testosteron – komedii o mužích nejen pro ženy.

Jeden „překlik“ a z oslavy je rázem pohřební hostina

Na počátku představení se ocitáme na narozeninové oslavě babičky Evy. Prostředí však připomíná funus. Nechybí svíčky ani cukrářské rakvičky se šlehačkou, věnce a velký obraz babi. 80. narozeniny chtějí pořádnou oslavu, a tak se dcera oslavenkyně v zápalu hledání na internetu „překlikla“ a místo bujarého veselení objednala smuteční obřad. Omyl se přeci stát může! A tak můžeme pozorovat generační rozdíl i díky technologickým vymoženostem, které jsou stále nové.

Ačkoliv se jedná o komediální titul, inscenace nabízí i řadu filosofických otázek, které si pokládají mnozí z nás. Řeší odchod otce od rodiny, zda je postradatelný či nikoliv. Vše ale s jakousi vtipnou nadsázkou. „Otec není pro výchovu důležitej… ale nějakej chlap by se šiknul,“ říká postava matky Evy, kterou ztvárňuje Eva Režnarová. Zabývá se i otázkou posmrtného života, kterou řeší především babi, jež s veškerou komediálností hraje Eva Lecchiová. A v neposlední řadě přichází na řadu i otázka partnerství jako takového, převážně tedy toho, zda je současný partner zároveň i tím posledním. „Víte, co mi řekl ten můj? Já jsem tvůj poslední kluk…“

Rozchod po "SMSce"

Rozchod po „SMSce“

Komedie nabízí velice živý text a hravé dialogy. Protože je to současná hra zabývající se aktuálními tématy, najde si v něm každá něco ze svého života. Hrdinky spojují nepříliš hezké názory na mužské pohlaví, které vyplývají z jejich nepříjemných zkušeností. Ale i tak musím upozornit, že se nejedná o feministicky laděnou inscenaci!

Jan Zadražil předvádí odvážný striptýz

Abychom však my, dámy, nepěly špatné ódy na mužské pohlaví, na závěr inscenace nám to Honza v podání Jana Zadražila pěkně vytmaví až hysterickou reakcí na dámské pomluvy. Omluvou mu budiž odvázaný striptýz, který předvede bez sebemenšího studu. Jinak se jeho postava na jevišti téměř neohřeje, nepočítám-li jeho postávání u baru, za kterým občas něco okomentuje.

Kromě Zadražila jistě diváky ohromí Kristýna Leichtová coby studentka umělecké fotografie Kristýna. Její pětadvacetiletá a příliš nevyspělá slečna chrlí jednu hlášku za druhou, její slovník neobsahuje příliš slušných výrazů a občas si plete písmenka, což vypadá dost komediálně.

Jisté erotično a živější ráz přichází do inscenace příchodem Veroniky, kterou ztvárňuje Ivana Wojtylová. Nebojí se odvážnějších témat a už vůbec ne odvážnějších tanců, mezi něž patří jedna z nejvtipnějších scén, ve které nabádá další rodinné příslušnice, aby zpívaly a cvičily si pánevní dno. Zapojí se i Iva Pazderková, která hraje nevýraznou postavu třicátnice Ivy, jež se pomalu proměňuje ve šmrncovní dámu.

Inscenace P.R.S.A. je energickou podívanou, která se nebojí ukázat ženský svět intimnějšíma očima a přesto si zachovává veškerou slušnost. A co vůbec název titulu znamená? Zajděte si pro odpověď na tuto hořkou rodinnou komedii. Navíc svou návštěvou pomůžete dobré věci, neboť zakoupením vstupenky přispějete na projekt Avon proti rakovině prsu a tím podpoříte boj proti tomuto onemocnění.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Strašnické divadlo

Mohlo by vás také zajímat