Krutá pravda na pozadí rytmu jazzu
5.5.2011
Kategorie: Film

Krutá pravda na pozadí rytmu jazzu

Začátek 50. let u nás je perfektně vystižený v příběhu o partě mladých hudebníků. Rytmus v patách u diváků vyvolal silné emoce, spojené se vzpomínkami na tehdejší špatné časy.   

Posledních pár let svobody, která u nás v Čechách panovala, přála dosud americké tiskové agentuře a zbylým jazzovým kapelám. Ve středu dění se ocitá parta mladých lidí, kteří se točí kolem jedné jazzové skupiny a krásné dívky Geraldinky. Nezodpovědná slečna se zaplete do režimních sítí, které ji zničí. Smysl pro spravedlnost má však veliký, jejím krédem se stává: potřebným je třeba pomáhat.

Skvělé zachycení doby

Škvoreckého příběh pro jeho tvorbu s typickým hrdinou Dannym Smiřickým odráží skutečné události a vystihuje krutá léta komunismu. Do děje vkládá život mladých zamilovaných lidí. Dramatický film ukazuje na vše, co tento režim přinášel – utrpení spojené s donášením a nesmyslné zavírání lidí.

Režie a zároveň scénáře se ujala Andrea Sedláčková. Nechala se inspirovat Škvoreckého dílem Povídky tenorsaxofonisty (později upravil do podoby literárního scénáře jako Malou pražskou mataháru) tak, že vynechala nepodstatné a k podstatnému dovytvořila příčinné motivace. Dosáhla také toho, že autor mnoha knih je se scénářem velmi spokojen.

Vynikají noví mladí herci

Film dal příležitost nepříliš známým hercům (především studentům či absolventům hereckých škol), kteří se svých rolí dokázali skvěle uchopit. Hlavního hrdinu saxofonistu Dannyho ztvárnil populární Vojtěch Dyk, po jehož boku mu sekundovala nová herečka Marika Šoposká jako Geraldinka, známá z pohádky Dilino a čert. Plejádu známějších jmen doplňuje Vojta Kotek (hlas mu v písních zapůjčil Jan Meduna, který si ve filmu rovněž zahrál), Tomáš Klus, Jan Maxián, František Němec a Jan Přeučil. Zpěvačku jazzové kapely, jež se zapletla s režimem, aby od smrti zachránila svého bratra, si zahrála Berenika Kohoutová. Její pěvecká a taneční vystoupení byla oživená doprovodem dvou muzikálových zpěvaček – Zdenky Trvalcové a Šárky Vaňkové. Vznikly tak melodické, velmi slušně zpívané songy, zasazené do totalitní doby, na kterou se víc než špatně vzpomíná.

Natáčení zabralo pouhých 25 dnů

Natáčení Rytmu v patách začalo 23. února 2009 ve studiu České televize na Kavčích horách. První fáze – zimní – trvala do začátku března a vyžádaly si devět natáčecích dnů. Pro zahájení letní části filmaři zvolili 8. května a po patnácti natáčecích dnech ji ukončili začátkem června. Točilo se převážně v Praze a v Králově Dvoře.

Velká škoda, že produkce tohoto retro filmu nedokázala připravit větší reklamu, aby se dílo dostalo do povědomí co nejvíce lidem. Na rozdíl od jiných komerčních věcí, které jsou většinou o ničem, se tak dostává do stínu právě propagovaných děl.

 

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Ceskatelevize.cz

Mohlo by vás také zajímat