Anglické jahody vkusně ukazují poměry roku 1968
5.7.2010
Kategorie: Film

Anglické jahody vkusně ukazují poměry roku 1968

Šedesátá léta se pro mladého Tomáše stávají osudným. Začínají se mu rozpadat jeho sny a plány, naděje na lepší zítřky. Píše se totiž osudné datum 1. srpna 1968.  

Osudový milostný příběh mladých lidí, kteří chtěli mít chvilku času na lásku, ale ocitli se v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Stejně tak je osudovým příběhem generací, jejichž sen o svobodě a obyčejně šťastném životě byl právě téhle srpnové noci násilně přerván.

Režisér Vladimír Drha vsadil na jistotu. Zvolil citlivé téma, kterým může ukázat jak nedalekou historii našeho státu, tak vztahy a tehdejší „sílu“ našeho národa. A to vpád ruských vojsk na naše území. Do něj zasadil „obyčejný“ příběh dvou mladých lidí. Navíc svůj retro počin doplnil o vkusnou hudbu a zpěv Tomáše Kluse, který se objeví v několika obrazech.

DAMU, Vztahy nebo Jahody?

Drha vybral do svého díla především mladé, neokoukané tváře. Ústřední dvojici Tomáše a Táňu si zahráli studenti DAMU Ivan Lupták a Marie Štípková. Každý se zhostil své role po svém. Představitel Tomáše herecky však nad svou kolegyní vynikal. Ta naopak působila, jakoby svůj text přeříkávala a Táňou „nežila“. Bylo obsazeno také mnoho tváří z oblíbeného seriálu Velmi křehké vztahy (není divu, když ho režíroval právě Drha). Mezi nimi dostala příležitost Hana Holišová, která si zahrála jen malou roličku. Škoda, že s jejím hereckým nadáním nedostala právě roli hlavní. Už jako hlavní představitelka ve známých „VKVčkách“ dokázala přesvědčit a v roli Táni by filmu dodal na ještě větší kvalitě. Objevuje se také tvář Sandry Pogodové, Miloslava Mejzlíka, Nely Boudové a Filipa Rajmonta. Herecky „nejsilnější“ byli Pavla Tomicová a Viktor Preiss, kteří získali roli rodičů. Nesmíme však opomenout filmovou babičku Ninu Divíškovou, která „antikomunistku“ ztvárňuje dokonale také v seriálu Vyprávěj.

Anglické jahody vkusně ukazují poměry roku 1968

Ve filmu bylo samozřejmě třeba obsadit i role ruských vojáků. Pro postavu Lebeděva, vojáka, který zásadním způsobem vstoupí do života našich hrdinů, byl vybrán přes konkurs herec Alexej Bardukov, který je ve své zemi označován za ruského Brada Pitta.

Neodolatelné retro

Příjemný film vystihuje nepříjemnou dobu také díky kostýmům. Retro oblečení do šedesátých let trefně zapadá, stejně tak vhodné účesy. To dodává Anglickým jahodám na skvělé estetické stránce.

V roce 2008 tedy vznikl jeden z mála filmů, který pojednává o zlých časech konce šedesátých let u nás. Nutno podotknout, že se jedná o film vskutku povedený.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Ceskatelevize.cz

Mohlo by vás také zajímat