Kapela U2
12.9.2018
Kategorie: Hudba

Bono z U2: Jsem pyšný, že Německo přijalo uprchlíky

Slavná irská kapela U2 odstartovala turné s názvem U2: THE eXPERIENCE + iNNOCENCE Tour 2018. Nezačalo pro ni však vůbec dobře, hned první koncert v Berlíně musel být zrušen. Nyní se navíc na skupinu valí velká vlna kritiky. Frontman skupiny Bono veřejně pochválil Německo za angažovanost k uprchlické krizi.

Irská skupina U2 v hlavním městě Německa vystoupila 1. září. Nicméně kvůli tomu, že zpěvák Bono během třetí písničky přišel o hlas, muselo být vystoupení přesunuto až na listopad. Na ten ale někteří fanoušci dnes již legendárního bandu nedorazí.

Důvod? Mohou za to prohlášení Paula Davida Hewsona, kterého můžete znát právě pod pseudonymem Bono. Osmapadesátiletý umělec vzdal hold německému národu za to, jak se postavil k uprchlíkům. Ještě před prvním plánovým koncertem se navíc nechal slyšet, že na vystoupení přinese vlajku Evropské unie. „U2 tento týden začíná turné v Berlíně, a tak jsme dostali jeden z našich nejvíce provokativních nápadů: během koncertu budeme mávat velkou, jasnou a modrou vlajkou EU,“ řekl. Protože ale zmíněná show už po třetí písničce skončila, s modrou vlajkou se pravděpodobně bude prezentovat až na další akci.

Podle úspěšného zpěváka je důležité, aby on a jeho fanoušci táhli za jeden provaz a hájili tentýž názor. „Evropa, která po dlouhou dobu vyvolávala jen zívání, dnes svádí zápas. Evropa je divadlo silných, emocionálních, střetávajících se sil, které budou formovat naši budoucnost. Říkám naši budoucnost, protože neexistuje žádný způsob, jak popřít, že jsme všichni na této lodi společně a plujeme v mořích vyvolaných extrémním počasím a extremistickou politikou,“ pokračoval.

Dublinský rodák si zároveň myslí, že by se Německem měly inspirovat další státy. „Evropu je dnes v Evropě těžké prodat. To platí i přesto, že v posledních padesáti letech neexistovalo lepší místo k narození než Evropa. A jako Evropan cítím hrdost, když si pomyslím, že Němci přivítali vyděšené syrské uprchlíky. Byl bych víc pyšný, kdyby se zapojilo více zemí,“ dodal.

Co se týče koncertů, Berlín nebude jediným německým městem, do kterého dublinská skupina letos zavítá. Už 3. a 4. října odehraje dvojkoncert v Hamburku.

Text: Jan Rochovanský
Foto zdroj: Oficiální web U2 

Mohlo by vás také zajímat

Štítky:, ,