kimono show
8.9.2017
Kategorie: Lifestyle & Gastro

Kimono show: Portheimka ožije přehlídkou japonských modelů

Krásu a tajemství japonských kimon ukáže ve čtvrtek 21. září v parku před pražskou galerií Portheimka Kimono show, ojedinělá komentovaná módní přehlídka. Na molu se představí výjimečné vintage modely z 20. a 30. let minulého století a z let poválečných, tzv. „barevného období”, kdy se japonská společnost otevřela evropské kultuře.

Za blížící se přehlídkou stojí významná japonská stylistka Kumie Holý, která mimo jiné pracovala i pro japonské filmaře. „Chceme ukázat zejména modely z 20. a 30. let minulého století, tedy z doby, kdy na japonskou módu výrazně působily evropské vlivy a objevovaly se v ní prvky secese a Art deco,“ říká Holý. „Japonky v té době zažívaly první vlnu emancipace. Jejich kimona hýřila okázalou pestrobarevností a vzorováním. Vycházela z několikasetleté tradice, a přitom byla nově extravagantní, šlo v podstatě o revoluční přístup, ale i zcela nový design,“ popisuje.

Kimono jako umění a lifestyle

Stylistka se nebojí tento druh oděvu přirovnat k umění. „Kimono není jen dámské oblečení, ale umělecké dílo. A není to jen otázka módy. Je to životní styl,” pokračuje manželka japonologa a dřívějšího ředitele českého centra v Tokiu Petra Holého, který v japonské metropoli žije již dvacet let. „Chceme také návštěvníkům ukázat, že i japonské kimono může být zpestřením jejich každodenní módy. Že kimonová kultura není cosi upjatého a vhodného jen ke slavnostním příležitostem, ale je to věc stále živá a inspirující,” dodává.

Přehlídka Kimono show začíná ve 20 hodin v parku před pražskou Portheimkou, vstupné je zdarma. Ale nějakou tu sumičku si raději vezměte s sebou, některá vintage kimona, kabelky a vějíře ze sbírky Kumie Holý totiž bude možné na akci zakoupit.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: archiv

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *