IAGO_kostymy_hl
12.8.2017
Kategorie: Divadlo

Beata Rajská ve stresu: čeká ji 70 kostýmů! První oblékly Dasha se Slováčkovou

Málokdy se stane, že dámské kostýmy do muzikálu navrhuje jedna z nejúspěšnějších českých návrhářek. Tvůrcům muzikálu IAGO se povedlo přemluvit rovnou Beatu Rajskou! K té do butiku přišly na druhou kostýmní konzultaci Dasha s Aničkou Slováčkovou.

Beata Rajská se maximálně snaží, aby ženskost, která je typická pro její tvorbu, byla viditelná i na kostýmech jednotlivých postav. Diskuse o kostýmech se odehrávala jako videokonference a hlavní slovo měl americký režisér Johnson. Po dvou a půl hodině diskusí bylo jasné, jak by asi kostýmy měly vypadat. Každá herečka bude mít několik převleků, a tak i včetně company a alternací se počet kostýmů vyšplhal na více než sedmdesát.

Anička Slováčková, Beata Rajská a Dasha

Anička Slováčková, Beata Rajská a Dasha

A jaké je vůbec specifikum divadelních kostýmů? To prozradila samotná Beata: „Do výroby jsem zapojila větší část dílny a musím říct, že malinko bojujeme. Zatímco v naší tvorbě převládají krejčovské finessy a fajnovosti, tady to je i o velké pevnosti a třeba o způsobu převlékání. Na jevišti se často počítají minuty,“ a pokračovala o tvorbě: „Dát dohromady ucelenou koncepci je mimořádně obtížně, například Bahiya je dívka z Orientu, ale strašně tíhne k evropské kultuře, takže vzniká jakási směs, kterou přisuzuji Bahiyi i v oblékání. K tomu je třeba počítat i s kombinacemi materiálů a určitě bude pro ni typický třpyt a lesk. U Desdemony jsme pojmenovali její noční košilku jako „umírající“ a hned je každému jasné, o jakou scénu půjde.“

Dashu do muzikálu nalákal Ledecký

Zpěvačka Dasha o muzikálu IAGO ví již několik let. Tehdy jí oslovil autor muzikálu Janek Ledecký a požádal jí o natočení demo snímků a zároveň vyslovil přání, aby až se muzikál bude u nás připravovat, jestli by se zhostila role Bahiyi. „Je to sice menší, ale výrazná role s úžasnou písní. Proč jsem se rozhodla účinkovat v Iagovi, je jasné. No přece spolupráce s Jankem. Jeho díla mě baví a jsou vždy na chytrá témata, stejně jako jejich zpracování. Hudbu znám, slyšela jsem před lety všechny demosnímky. Teď jsem zvědavá na kostýmy. Zárukou je Beata a myslím, že nebude třeba řešit žádné připomínky,“ nechala se slyšet Dasha, kterou budou alternovat kolegyně Markéta Poulíčková a Monika Sommerová.

IAGO_kostymy_slovackova02

Hlavní ženskou roli v muzikálu ztvární Anička Slováčková. „Je to dramatická role, která skončí tak pochmurně, ale vzala jsem ji s obrovskou chutí i díky tomu, že vím, kolik mých přátel a kolegů je již v muzikálu obsazeno. Také jsem viděla představení Iaga. Hudba je krásná a zvláště party Othella a Desdemony mě uchvátily. Bylo pro mě překvapením, že kostýmy navrhuje Beata. Moje máma má od ní nejedny šaty a vždy si je pochvalovala a nosila s velkou úctou. Určitě jí, tak skvělé umělkyni, nebudu do tvorby mluvit. Těším se, až si šaty od ní budu moci obléknout,“ pochvalovala si na zkoušce Slováčková, která se v roli na jevišti Divadla Hybernia bude střídat s Lucií Černíkovou a Dominikou Richterovou.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: archív muzikálu IAGO

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *