Peníze_Švandovo-divadlo
10.3.2017
Kategorie: Divadlo

Peníze: hra o touze po štěstí už brzy ve Švandově divadle

Když je jich nedostatek, provedou lidé i nečekané věci. Peníze. Hru pod tímto názvem připravují ve Švandově divadle a divákům se poprvé představí v polovině března. Pod režijním vedením Mikoláše Tyce se můžete těšit na Evu Josefíkovou, Roberta Jaškówa a Luboše Veselého.

Švandovic novinka se opírá zejména o výborně napsaný divadelní scénář, jehož autorem je Dodo Gombár, respektovaný režisér a zároveň i umělecký šéf Švandova divadla. Text Peníze napsaný jako „divadelní povídky, které se nečekaně stanou jedinou hrou“ vznikal dlouhých sedm let. „K psaní Peněz jsem se různě vracel, psal velice svobodně, ničím a nikým netlačen. Je to prostě text napsaný z radosti,“ informuje Gombár.

A co od titulu prozradila dramaturgyně Martina Kinská? „Peníze jsou pozoruhodnou skládankou obrazů a situací, které postupně odkrývají drobné příběhy jednotlivých postav. S každým dalším výjevem ale otáčejí jejich perspektivu a posléze se všechny linie příběhu neúprosně protnou.“

Dva ztroskotanci odhodlaní prorazit věčnou smůlu, věkově nerovný pár kupující boty na svatbu za účasti svérázné prodavačky, mazaný majitel autobazaru, člen bankovní ostrahy, jeho až příliš pečující matka a jeho tajná láska a k tomu ještě bývalý holič Miško Láska čelící exekuci, který teď vyhrává v pasáži na harmoniku. Ti všichni si s sebou nesou svoje příběhy, sny i své samoty. A peníze – a s nimi i kousek štěstí – by rozhodně uvítali. A tak se jednoho dne někteří z nich rozhodnou, že si jich naberou, co to jen půjde…

Gombárův text zvítězil v anonymní Dramatické soutěži agentury Aura-Pont za rok 2015 a v podobě scénického čtení byl v režii Braňa Holička uveden už v roce 2016 na Nové scéně Národního divadla v Praze. Nyní se Peníze konečně dočkají i svého plného inscenačního ztvárnění v režii Mikoláše Tyce.

Herci jako inspirace

Mikoláš Tyc u Švandů režíruje poprvé a do inscenace obsadil téměř celý herecký soubor smíchovského divadla. Při jejich vedení pak režisér naplno uplatnil svůj cit pro detail, podtrhl vtip a důvtip celé hry, podpořil svéráz jejích hrdinů a rozhodl se v některých momentech pracovat i se záměrným zcizením – vystupováním herců a hereček z jejich rolí, do nichž se po chvíli opět vracejí.

V inscenaci tak můžete vidět herce, jako je Jacob Erftemeijer, Tomáš Červinek, David Punčochář, Daniela Bakerová, Eva Josefíková, Robert Jašków a v neposlední řadě Luboš Veselý, který se k inscenaci vyjádřil takto: „Je o paralelních světech… o mávnutí motýlích křídel někde ve staré Petržalce, o plivnutí do Dunaje, o mojí neschopnosti, o hlouposti, o bezbožnosti,“ říká herec, který se kvůli představení dokonce naučil na akordeon zahrát několik lidových písní a jeden valčík.

Představení bude mít premiéru 18. března, reprízy jsou naplánované na 20. a 29. března.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Michal Hančovský / Švandovo divadlo

Mohlo by vás také zajímat