popelka_photos
2.1.2017
Kategorie: Lifestyle & Gastro

Tip na výlet: Vydejte se za Popelkou do Moritzburgu

Vánoční svátky skončily a vy stále máte pohádkovou náladu a přemýšlíte, kam byste se vydali na výlet? Máme pro vás tip na místo, kde se budete cítit jako v pohádce! Stačí jen překročit hranice a vydat se k německým sousedům na zámek Moritzburg, kde se natáčel příběh Tři oříšky pro popelku a kde momentálně probíhá výstava k tomuto již kultovnímu snímku.

Nejkrásnější vodní zámek v Sasku vybízí k návštěvě zimní výstavy, která je mezi návštěvníky velice oblíbená. Není divu, vždyť snad každý z nás si už od malička každoročně o vánočních svátcích pustí příběh o Popelce. A právě v Moritzburgu si jej můžete vychutnat trochu jinak.

Už při vstupu si můžete vyzkoušet kostýmy, tedy pokud jste trpěliví, o výstavu je totiž takový zájem, že si na ten „svůj“ vybraný kostým musíte chvilku počkat. Další kroky vás zavedou k do místnosti, kde vás čeká interaktivní výklad zajímavostí z této pohádky, stejně tak si podrobnosti z příběhu Tří oříšků a jeho natáčení můžete zhlédnout na menším plátně, které organizátoři pro návštěvníky přichystali. Že neumíte německy? To vůbec nevadí, projekce je obohacena o české titulky, veškeré informace pak můžete číst i v češtině.

popelka4

Maketa Popelčina domova (statek na Švihově)

Nemusíte být dětmi, abyste si výstavu užili naplno. Hraví dospělí jistě využijí „hru na štěstí“, kdy v „kouzelném automatu“ získají oříšky, které následně využijí k rozvíjení příběhu postav a třeba i ke svému vlastnímu přání. Uvidíte tady také sovu Rozárku nebo holubí pomocníky, a projdete se po Popelčiným lese nebo si prohlédnete model Švihova, kde se natáčel Popelčin statek. A pokud vás někdy napadlo, že byste se chtěli ocitnout ve štábu, můžete si také vyzkoušet práci střihače ve virtuální střižně a nahrávacím studiu.

Nechybí ani sova Rozárka

Nejvíce však zaujmou voskové figuríny, některé jako by byly přesnou kopií pohádkových postav. Potkejte se Popelkou, princem, králem a královnou, škodolibou Dorou či preceptorem. A popojdete-li dál, můžete obdivovat Popelčin stříbrný střevíček a svatební šaty spolu se šperky, které ji zdobily, když jela na konci příběhu za princem.

popelka1

Na výstavě zaujmou hlavně voskové figuríny

Celou výstavou vám bude znít v uších všudypřítomná filmová melodie Karla Svobody, která tak navozuje ještě příjemnější atmosféru.

Vyzkoušejte si Popelčin střevíc

Až si vychutnáte výstavu v plné parádě, nezapomeňte se projít po bočních zámeckých schodech. Narazíte zde totiž na Popelčin střevíček, který si můžete vyzkoušet (a že je o tuto atrakci zájem i mezi dospělými!) nebo jen vyfotit na památku. A pokud budete všímaví, jistě vám neunikne ani zamlžené okno, kterým pohlédnete na probíhající královský ples, stejně jako kdysi pohádková Libuše Šafránková.

popelka8

Vyzkoušejte si i vy Popelčin střevíček

Návštěvy nádherného Moritzburgu jistě nebude litovat, stejně tak tamější výstavy, která by ale mohla být levnější. I přes vyšší vstupné však láká tolik návštěvníků, že vám po chvíli tahle „davovka“, která se tvoří téměř na každém rohu, trošku zkazí náladu.

Perla saského baroka, jak se zámku Moritzburg nazývá, se nachází nedalo Drážďan. A tak si pohádkový výlet můžete spojit třeba s výhodnými nákupy.

popelka7

Expozice je otevřená do 26. února 2017, na vstup si připravte 8 €.

Text & foto: Michaela Rochovanská

Mohlo by vás také zajímat