Ilona z AquaBabes: Mám ráda večírky, ale skandály ode mě nečekejte
1.7.2015
Kategorie: Rozhovory

Ilona z AquaBabes: Mám ráda večírky, ale skandály ode mě nečekejte

Tvář Ilony Maňasové pravidelně vídáme ve všudypřítomné reklamě, s níž je spjatá hudební formace AquaBabes. Právě s ní mladá zpěvačka dobývá hitparády s písní Čistá jako láska. Povídali jsme si spolu nejen o skupině, ale také o módě, fanoušcích a dalších zajímavých projektech, na kterých pracuje.

Prozraďte, jaká byla cesta mladé Ilony z malé vesničky až do televizní reklamy?
Dlouhá. O umění jsem se začala zajímat na gymnáziu. Nejprve mě zaujala grafika a výtvarné umění. Nakonec jsem si ale podala přihlášku na Hereckou školu ve Zlíně. Díky ní jsem získala praxi v Městském divadle Zlín. Bylo mi doporučeno pokračovat ve zpěvu, tak jsem se přihlásila na konzervatoř a odstěhovala se do Prahy.

Často musíte obcházet nelehké castingy. Máte nějaký recept na trému?
U mě záleží na druhu castingu. Mám za sebou konkurzy do devatenácti muzikálů, nesčetně výběrových kol do reklam, přes deset castingů do velkých pěveckých soutěží, takže se dá očekávat, že už jsem si vybudovala imunitu. Snažím se být vůči postupu flegmatická, ale některé neúspěchy ve velkých projektech mě velmi mrzí. Je obrovská konkurence a je opravdu velké štěstí projít.

Štěstí jste měla právě v konkurzu na AquaBabes. Musela jste kvůli účinkování ve skupině podstoupit nějakou větší změnu?
Veškeré závazky k mé velké radosti nemusely být přerušeny. Nadále se věnuji i mé druhé kapele Bändy a hraju v divadlech. Co se vizáže týče, musely jsme držet lehkou dietu a v průběhu spolupráce se nám pravidelně starají o účes.

Prý jste musela radikálně změnit barvu vlasů. Je něco, do čeho byste rozhodně nešla?
Vlasy mi přebarvili na zrzavo a ostříhali na mikádo. Změny mám ráda, takže jsem ji podstoupila s nadšením. Rozhodně by neprošlo stříhání dohola a nějaký crazy střih typu krátké vlasy nahoře a dlouhé dole.

 

Vlasová proměna Ilony během deseti let

Vlasová proměna Ilony během deseti let

 

Obě sestavy AquaBabes na sebe poutaly pozornost i díky nezaměnitelným šatům. Jaký máte vztah k módě?
Ráda sleduju novinky módních návrhářů, nosím extravagantní kousky, japonské motivy, oversize oblečení a vysoké boty. S kostýmem v klipu jsem spokojená, zelená mi hezky rozzářila nové vlasy. Velmi se mi líbí barevné retro boty, ve kterých tančíme.

Hlídáte se teď víc, když jste známější?
Považuji se za chameleona, dokážu být taková, jaká chci. Ráda se upravuji podle příležitosti a měním styly. Jiná jsem, když jdu do oldies klubu, jiná do lounge baru, na koncert klasiky nebo na festival. Baví mě česat různé účesy a malovat se. Ráda se starám i o své známé, když potřebují upravit třeba na svatbu.

Vaše první píseň se jmenuje Čistá jako láska. Co se vám vybaví, když se řekne láska?
Neuvěřitelné štěstí, spokojenost, harmonie, opora, smysl života. Romantika. Držení se za ruce i ve stáří.

 

 

Dalo by se říct, že jste se stala známou ze dne na den. Jak vám to změnilo život?
Lidé mě znají jako tu zrzavou holku v zelených šatech, neznají Ilonu, co se prochází po pražských ulicích. Tady se mezi turisty člověk snadno ztratí. Do kariéry mi to zatím nezasáhlo. Měla jsem teď hodně práce, to ano, ale nic z toho jsem nezískala díky reklamě.

Se showbyznysem jsou neodmyslitelně spojeny večírky. Jste večírkový typ?
Večírky mám ráda, hlavně ty ve velkém stylu. Tak posílejte pozvánky (smích)! Ovšem nutno podotknout, že už jsem čtyři roky zarytý abstinent, takže ode mě žádný skandál asi nelze očekávat.

Co fanoušci? Už vás zastavují na ulici? Píšou dopisy?
Do takovéto fáze to zatím ještě nedospělo. Samozřejmě jsou tací, co pravidelně píšou na sociálních sítích. Je jich pár, co napíšou dopis a několik jich dokonce pošle prázdnou obálku se známkou, abychom jim odeslali naše podpisy. Měly jsme první velkou autogramiádu, takže už máme podpisové karty. Kdyby mě někdo na ulici zastavil a žádal o podpis, jsem připravená (smích).

Přijala byste pozvání na rande od neznámého fanouška?
Zklamu všechny fanoušky, ale jsem šťastně zadaná. Pokud mu nevadí být za ,,křena“, může nám klidně dělat společnost.

V televizi se objevujete až teď, ale svět umění už vám dávno není cizí…
Hraju ve třech muzikálech – Mamma mia!, Mýdlový princ a Antoinetta – královna Francie. Předtím jsem hrála v muzikále Jak udělat kariéru snadno a rychle v Divadle na Vinohradech, čtyřech inscenacích ve Zlíně a čtyřech v Divadle Mandragora. Pravidelně vystupuji na koncertech. Občas vyjde i nějaké natáčení.

Dočetla jsem se, že se svou kapelou zpíváte především šansony. Proč zrovna tento žánr?
Je to ještě složitější. Šansony zpívám pouze sólově, protože se v něm můžu projevovat herecky. Kapela Bändy zpívá alternativní pop. Takto tomu říkáme. Je to vlastně duo a souhrnný název pro všechny naše kapely – Bibiny, Hanebnice, Ukulečnice atd. V každé jsme já a Klára, každá ,,podkapela“ užívá jiné nástroje, má svůj žánr, svůj kostým.

 

Kapela Bändy

Kapela Bändy

 

Na repertoáru máte autorské písně. Čím se při jejich skládání inspirujete?
Nejdřív mě napadne nějaká melodie, často při chůzi do školy nebo na tramvajové zastávce. Nahraju si ji do telefonu, doma ji rozvinu či poupravím, a pak na ni napasuju slova podle nálady či potřeby. Líbí se mi, že každá věc je jiná, snažím se obsáhnout všechny žánry. Momentálně pracuju na rapové písni.

Máte nějaký hudební vzor nebo sen si s někým zazpívat?
Mám ráda umělce, co si veškerou hudbu tvoří sami. Mezi mé nejoblíbenější patří Imogen Heap, Nellie McKay, Kina Grannis, Alexander Ebert alias Edward Sharpe and the Magnetic Zeros. To jsou lidé, kterými se inspiruji a se kterými bych si přála jakkoli spolupracovat.

Neuvažovala jste někdy o dráze sólové zpěvačky?
To samozřejmě uvažuji. V budoucnu bych ráda vydala sólové album. K tomu je ale ještě dlouhá cesta.

Začínající umělci to nemají úplně jednoduché. Musela jste se někdy živit nějak jinak, prací mimo obor?
Od devatenácti let se živím sama. Tři roky jsem měla brigádu za barem v klubu. Vedla jsem různé kroužky pro děti. Jelikož jsem nevídaně šetřivý typ, tak mě má umělecká činnost uživí a nemusím dělat nic mimo.

Čím byste byla, kdybyste nedělala tuto profesi?
Můj záložní plán je učit zpěv. Záložní plán číslo dvě je rodit děti. Záložní plán číslo tři je učit porozené děti (smích).

 

Ilona z AquaBabes: Mám ráda večírky, ale skandály ode mě nečekejte

 

Říkala jste, že jste dost pracovně vytížená. Prozradíte, na čem tedy momentálně pracujete?
V září začíná nová divadelní sezóna, což znamená čtvrtek až v neděle v divadle až do Vánoc. Zbylé dny se musím věnovat škole, další práci a jiným aktivitám. Léto je pro mě období prázdnin. Během nich bych ráda natočila videoklip k mé autorské písni Calling angels. A napsala nové věci.

Když náhodou hlásí diář volno, jak nejraději trávíte volný čas?
Jsem člověk pracovitý a aktivní. Když diář hlásí volno, nejčastěji jej zaplním jinou prací. I když pro mě je práce vlastně zábavou, protože si plním sny. Když cestuju MHD, tak čtu. Když se najde sedm volných hodin v kuse, tak maluju repliky obrazů. To se ale bohužel při pracovním nasazení stává tak jednou za půl roku.

Chystáte se letos někam na dovolenou?
Potřebuju si nutně odpočinout. Spadly ze mě veškeré povinnosti, takže se chystáme projet s autem jižní Francii. Těším se na moře a na teplo. V srpnu přijede na pár dní má sestra ze Švédska, takže je strávíme společně na Valašsku u rodiny.


Text: Michaela Rochovanská
Foto: archiv Ilony Maňasové

Mohlo by vás také zajímat