Josefíková míří do Švanďáku, Děrgel do Národního
26.6.2015
Kategorie: Divadlo

Josefíková míří do Švanďáku, Děrgel do Národního

Populární Evu Josefíkovou už nemusíte vídat pouze přes televizní obrazovky. Mladá herečka, která na sebe upozornila hned v několika úspěšných snímcích, nastupuje do angažmá. Přijít se na ni podívat tak můžete do Švandova divadla, ve kterém doteď „pouze“ hostovala.

Sympatická Eva Josefíková, rodačka z Kladna, se stane od září novou posilou smíchovské scény. „Nadějná herečka na sebe upozornila už jako rozmarná Celimena v Molièrově komedii Misantrop a teď ji čeká role odbojářky Hany Krupkové v komorním dramatu Pankrác 45,“ prozrazuje ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek.

Právě drama Pankrác 45 bude jednou z novinek nadcházející sezony. Zavede nás na konec léta 1945, do doby vyřizování účtů, veřejných lynčů i zakrývání vlastních vin. V pankrácké věznici se tak mohou potkat filmové hvězdy Lída Baarová a Adina Mandlová, ale ocitne se zde také Hana Krupková – dívka napomáhající odbojové akci parašutistů – a židovka Julča, která prošla Osvětimí. A záhy přibude ještě pátá žena. Vedle Josefíkové hrají Klára Cibulková, Réka Derzsi, Andrea Buršová a Bohdana Pavlíková. Hra Martiny Kinské vychází ze skutečných událostí a v její vlastní režii ji uvidíme v premiéře 7. listopadu 2015 ve Studiu.

Úspěšný Hamlet stále na repertoáru

Se souborem se na čas rozloučí hvězda seriálu Svatby v Benátkách Petra Hřebíčková, která jde na mateřskou dovolenou. Z angažmá odchází také Patrik Děrgel, který nastupuje do pražského Národního divadla. Přesto o něm smíchovští diváci úplně nepřijdou. „Patrik Děrgel se k nám ale bude i v příští sezóně pravidelně vracet jako princ dánský v představení Hamlet,“ upřesňuje Hrbek, který Švandovo divadlo úspěšně vede už patnáctým rokem.

Hamlet: Patrik Děrgel exceluje jako moderní šílenec

U Švandů od září uvítají i nový rezidenční soubor Spektákl složený ze studentů DAMU a pokračovat bude cyklus Scénické hovory se zajímavými osobnostmi. Umělecký šéf divadla Dodo Gombár totiž sází na „autorství, novátorství a objevování“ a divadlo hodlá opět otevírat zajímavým divadelníkům mladší a střední generace. „Jde nám o osobní postoje a výpovědi, které můžou a musí vyvolávat polemiky a otázky,“ uvádí Gombár, který je sám respektovaným režisérem a autorem: jeho text Peniaze nyní zvítězil nyní v anonymní soutěži o nejlepší původní divadelní hru, kterou vyhlásila agentura Aura-Pont.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Švandovo divadlo

Mohlo by vás také zajímat