Misantrop ve Švandově divadle: komedie o lásce a přizpůsobivosti
29.5.2015
Kategorie: Divadlo

Misantrop ve Švandově divadle: komedie o lásce a přizpůsobivosti

U Švandů chystají další klasiku v moderní úpravě. Rok a půl od uvedení Shakespearova Hamleta v režii Daniela Špinara tu završí sezónu Molièrův Misantrop. Veršovanou komedii pro smíchovskou scénu nastudoval talentovaný Lukáš Brutovský.

Zvučný titul světového dramatu se na vyhledávané Smíchovské scéně opět objeví nejen ve výborném obsazení, ale i v razantní a překvapivě současné interpretaci. Premiéra se uskuteční 30. května ve Velkém sále Švandova divadla.

Jako Alcesta, člena společenské smetánky, který však zuřivě pohrdá její přetvářkou a konvencemi, uvidíme stálici souboru Filipa Čapku. Misantrop je pro ostříleného herce výzvou, a to nejen proto, že rozsáhlý text ve verších klade na herce i vysoké technické nároky. „Záměrem našeho pojetí je zobrazit vykloubenost společnosti. Každý říká něco jiného, než si myslí. Jedna skupinka pomlouvá druhou skupinku a potom jeden člověk přejde jinam – a pomlouvá zase ty ostatní. Tohle dneska funguje bezvýhradně, a nejen v politice. I scéna a kostýmy tomu odpovídají, a já říkám, že je to představení punkové,“ uvádí Čapka, který se veřejnosti pravidelně připomíná i jako Sváťa Pech ze seriálu Cesty domů.

Nejdůležitější divadelní zkušenost Evy Josefíkové

Postavu bystré, muži obletované, ale i svéhlavé a pletichářské Celimeny ztvární Eva Josefíková. Ta na sebe upozornila například nominací na Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Fair Play. „Celimeně rozumím v její touze po společnosti, potřebě bavit ostatní a být jimi bavena. Užívá si zájem o svou osobu, komu by to nebylo příjemné? Zároveň ale v určité přízni zachází dál, než bych šla já,“ prozradila Josefíková, jež poukazuje na výmluvnou Celimeninu repliku: „K zlosti ta myšlenka, že pořád něco hrajem! Právě tohle máme s postavami z Misantropa společné všichni, ať už dobrovolně nebo kvůli vnějším tlakům,“ míní herečka, pro niž je Misantrop jednou z nejdůležitějších divadelních zkušeností. Přesto vedle intenzívního zkoušení stihla zároveň dopsat diplomovou práci na DAMU a natočila vánoční pohádku pro ČT.
Silné herecké obsazení doplňuje David Punčochář, Martina Krátká, Bohdana Pavlíková, Marek Pospíchal, Tomáš Červinek, Michal Sedláček a Jiří Weiner.

Téměř 350 let starou hru o idealistovi, který se ostře, okázale a občas i nepříjemně vymezuje vůči společenskému pokrytectví, pojal slovenský režisér jako současný příběh. Spolu s Mirem Dachem, spoluautorem úpravy Molièrova textu, původní text oprostil od zakotvení na královském dvoře. Zachoval však zásadní témata, motivy a veršovanou strukturu hry, kterou Molière napsal ve zvučně tepajícím alexandrínu. Do popředí postavil režisér ústřední pár, z něhož se v inscenaci Švanďáku stává rovnocenná dvojice: Alcest a Celimena se ve svých názorech i na jevišti sice spíše míjejí, je však zjevné, že oba hledají totéž – pravou lásku, skutečnou životní náplň i možnost, jak v jejich komplikovaném světě vůbec přežít.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Ivo Dvořák

Mohlo by vás také zajímat